СУТНІСТЬ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО КАПІТАЛУ ІННОВАЦІЙНО-АКТИВНОГО ПІДПРИЄМСТВА

У статті проаналізовано результати зарубіжних і вітчизняних учених до трактування поняття «інтелектуальний капітал». Показано процес формування інтелектуального капіталу інноваційно-активного підприємства.

Сформульовано авторське визначення сутності інтелектуального капіталу інноваційно-активного підприємства.

THE MEANING OF INTELECTUAL CAPITAL OF THE INNOVATION-ACTIVE ENTERPRISE

В статье проанализированы результаты зарубежных и отечественных ученых к трактовке понятия «интеллектуальный капитал». Показан процесс формирования интеллектуального капитала инновационно-активного предприятия. Сформулировано авторское определение сущности интеллектуального капитала инновационно-активного предприятия.
In the article there are analyzed results of the foreign and native scientists of the definition of the notion "intellectual capital", “innovation-active enterprise”. The process of formation of the intellectual capital of innovation-active enterprise is demonstrated in there. The components of the creating process are the person's intellect, the capital of the innovatively-active enterprise and the enterprise itself. The main stages are as following: the formation of the knowledge, experience, competence; their combination with technical, organizational, financial and some other resources within the enterprise; the formation of intellectual innovative products (technologies), satisfaction of the consumers. The developing of the intellectual capital of the innovatively-active enterprise causes the positive effect for the social (additional training, social protection and liability), market (customer satisfaction, increased market value of the enterprise, competitiveness) and economic (receiving excess profits, increased sales of innovations) benefits. Besides, the author's definition of meaning of intellectual capital of innovation-active enterprise is formed.

1. Гэлбрейт Дж. Новое индустриальное общество / Дж. Гэлбрейт; пер. с англ. – М.: ООО «Издательство АСТ», 2004. – 602 с.
2. Эдвинссон Л. Интеллектуальный капитал. Определение истинной стоимости компании / Л. Эдвинссон, М. Мэлоун ; под редакцией В.Л. Иноземцева. М.: Academia, 1999. – 434 c.
3. Комаров И. Интеллектуальный капитал / И. Комаров // Персонал. — 2000. – № 5. – С. 54–62.
4. Брукинг Э. Интеллектуальный капитал: ключ к успеху в новом тысячелетии / Э.Брукинг. – СПб.и др. : Питер, 2001. – 287 с.
5. Даффи Д. Человеческий капитал / Д. Даффи. — СПб. : Питер, 2000. – 212 с.
6. Леонтьев Б.Б. Цена капитала. Интеллектуальный капитал в российском бизнесе / Б.Б. Леонтьев. ― М.: Издательский центр «Акционер», 2002. – 200 с.
7. Стюарт Томас А. Интеллектуальный капитал. Новый источник богатства организаций / Т. Стюарт /Пер. с англ. В. Ноздриной. – М.: Поколение, 2007. – 368 с.
8. Чухно А. Інтелектуальний капітал: сутність, форми і закономірності розвитку / А. Чухно // Економіка України. – 2002. – № 11. – 155 с.
9. Иноземцев В. Л. За пределами экономического общества. Постиндустриальные теории и постэкономические тенденции в современном мире / В. Л. Иноземцев – М. : Academia, 1998. – 640с.
10. Интеллектуальный капитал – стратегический потенциал организации / [Беспалов П.В., Гапоненко А.Л., Корниенко В.И., Музюкин В.Л., Орлова Т.М., Панкрухин А.П.] ; под. ред. д.э.н. проф. Гапоненко А.Л., д.э.н. Орловой Т.М. – М.: Издательский Дом «Социальные отношения», 2003. – 184 с.
11. Белл Д. Грядущее постиндустриальное общество. Опыт социального прогнозирования / Д. Белл; пер. с англ. под ред. В.Л. Иноземцева. – М.: Academia, 1999. – 786 с.
12. Бендиков М.А. Интеллектуальный капитал развивающейся фирмы: проблемы идентификации и измерения / М.А. Бендиков, Е.В. Джамай // Менеджмент в России и за рубежом. – 2001. – № 4. – С. 3-24.
13. Стрижак О.О. Формування інтелектуального капіталу підприємства: автореф. дис. канд. екон. наук: спец. 08.06.01 «Економіка, організація та управління підприємствами» / О.О. Стрижак – Х. 2004. – 23 с.
14. Крупка Я. Д. Інтелектуальний капітал у підприємницькій діяльності [Електронний ресурс] / Я. Д. Крупка, І. П. Хвищун // Збірн наук. праць. Луцький національний технічний університет. Економічні науки. Серія «Облік і фінанси».– 2008. – Вип. 5 (20). – Ч. 1. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/En/O_FN/2008_5_1/zbirnuk_O_FN_5_Ч_1_323.pdf.
15. Бутнік-Сіверський О.Б. Інтелектуальний капітал (теоретичний аспект) [Електронний ресурс] / О. Б. Бутнік-Сіверський // Інтелектуальний капітал – 2002. – № 1. – С. 16-27. http://ipdo.kiev.ua/files/articles/butnik-siverskiy_intelektual_capital_theoretical_aspect.doc.
16. Гавкалова Н.Л. Формування та використання інтелектуального капіталу / Н.Л. Гавкалова, Н.С. Маркова. - Наук. вид. - Х. : ХНЕУ, 2006. – 250 с.
17. Кендюхов О.В. Організаційно-економічний механізм управління інтелектуальним капіталом підприємства: автореф. дис. д-ра екон. наук: 08.00.04 «Економіка та управління підприємствами (переробна промисловість)» / О.В. Кендюхов. — Донецьк, 2007. – 31 с.
18. Економічна енциклопедія: У трьох томах. Т. 1 / Редкол.: С. В. Мочерний (відп. ред.) та ін. — К.: Видавничий центр «Академія», 2000. — 864 с.
19. Винокуров В.И. Основные термины и определения в сфере инноваций / В.И. Винокуров // Инновации. – 2005. - № 4. – 21 с.
20. Денисюк В. Інноваційна активність національної економіки: вдосконалення методології, показники промислових підприємств, державна підтримка / В. Денисюк // Економіст. — 2005. — № 8. — 75 с.
21. Баранчеев, В. П. Измерение инновационной активности компании как её конкурентной силы / В. П. Баранчеев // Менеджмент сегодня.-2005. —№4. – 120 с.