ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ЯК ФАКТОР ІНТЕЛЕКТУАЛІЗАЦІЇ СИСТЕМ МЕНЕДЖМЕНТУ ПІДПРИЄМСТВА

У статті розглянуто понятійно-категорійний апарат «інтелектуального потенціалу» підприємства, досліджено різні характеристики його сутності та змісту, проаналізовано джерела, особливості формування та складові структури. Обґрунтовано вплив інтелектуального потенціалу на інтелектуалізацію систем менеджменту підприємства.

В статье рассмотрен понятийно-категориальный аппарат «интеллектуального потенциала» предприятия, исследовано разные характеристики его сущности и содержания, проанализированы источники, особенности формирования и составные структуры. Обоснованно влияние интеллектуального потенциала на интеллектуализацию систем менеджмента предприятия.

INTELLECTUAL POTENTIAL AS FACTOR OF INTELLECTUALIZATION OF SYSTEMS MANAGEMENT ENTERPRISE

In the article it is considered concept-category vehicle of «intellectual potential» at the level of national economy, enterprise and personality, investigational different descriptions of his essence and maintenance, sources, forming features and component structures, are analysed. In obedience to the semantic filling and essence signs of determination of intellectual potential de bene esse it is grouped in four blocks which light up him adaptation, level-belonging, resource, functional and having a special purpose character. Author determination is formulated «intellectual potential of enterprise». The structural model of forming of intellectual potential of enterprise is developed. By the basic constituents of model certainly personality potential of man and potential generates (general result of intellectual labour). Grounded investigation close intercommunication between such categories, as intellectual resources, intellectual potential, intellectual capital and intellectual property, certainly betweenness by these concepts. Investigational influence of intellectual potential and his constituents on the process of intellectualization of the systems management enterprise.

1. Брукинг Э. Интеллектуальный капитал: ключ к успеху в новом тысячелетии / Пер. с англ, под ред. Л. Н. Ковачин Питер, 2001 - 288 с.
2. Бутнік-Сіверський О.Б. Економіка інтелектуальної власності / О.Б. Бутнік-Сіверський. – К.: Інститут інтелектуальної власності і права, 2004. – 296 с.
3. Вовканич С.Й. Духовно-інтелектуальний потенціал України та її національна ідея / С.Й. Вовканич. – Львів: Видавництво ЛБА, 2001. – 540 с.
4. Диба Л.М. Сутність понять інтелектуальний потенціал та інтелектуальний капітал як економічних категорій [Електронний ресурс] / Л.М. Диба // Економічний вісник університету. - 2011. - Вип. 17. - Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/ Evu/2011_17_1/Dyba.pdf
5. Захарчин Г.М. Теорія та методологія формування і розвитку організаційної культури машинобудівного підприємства: монографія / Г.М. Захарчин. – Львів: видавництво Львівської політехніки, 2011. – 348 с.
6. Канигін Ю. Інтелект народу / Ю. Канигін // Вісник Академії наук України. – 1993. – № 7. – С. 37-47.
7. Касаткина В.В. Интеллектуализация экономики: теоретический анализ / В.В. Касаткина // Автореф. дис .к-та экон. наук: – Москва, 2011. – 22 с.
8. Левченко Л.В., Карпенко О.А. Институциональный подход к анализу категории “интеллектуальный капитал” / Л.В. Левченко, О.А. Карпенко // Экономические науки. – 2009. – № 7(56). – С. 88–93.
9. Махомет Ю.В. Сутнісна характеристика та структура інтелектуального капіталу підприємства. /Ю.В. Махомет // Економічний простір: Збірник наукових праць. - Дніпропетровськ: ПДАБА. – 2009. – №25. – С.221-229.
10. Мойсеєнко І.П. Управління інтелектуальним потенціалом: Монографія. – Львів: Аверс, 2007. – 304 с.
11. Моліна О.В. Интеллектуальный потенциал региона / О.В. Моліна // Вісник соціально-економ. дослідж. / ОДЕУ. – 2010. – Вип. 40. – С. 365-372.
12. Петренко В.П. Управління процесами інтелектокористування в соціально-економічних системах / В.П. Петренко // Наукова монографія – Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2006. – 352 с.
13. Титова Е.В. К вопросу об инновационном развитии и ценности интеллектуального потенциала / Е.В. Титова // Экономические науки. – 2010. – № 12(73). – С. 7-12.
14. Турило А.М., Корнух О.В. Теоретико-методичні підходи до визначення складових інтелектуального капіталу підприємства та їх змісту // Актуальні проблеми економіки. – 2011. – №3(117). – С. 168-177.