МОДЕЛЬ НАЦІОНАЛЬНОЇ НАФТОВОЇ КОМПАНІЇ

В статті розглянуто модель керування і розвитку національної нафтової компанії (ННК). Нашим завданням є виявлення систематичних відмінностей в поведінці ННК та приватної нафтової компанії (ПНК). В роботі розглянуто і вирішено двоточкову граничну задачу оптимального керування. Порівняно поведінку ННК та ПНК, враховуючи те, що остання прагне максимізувати прибуток, а ННК, крім цього, прагне досягнути ще й інших цілей.

В статье рассмотрена модель управления и развития национальной нефтяной компании (ННК). Нашей задачей является выявление систематических различий в поведении ННК и частной нефтяной компании (ЧНК). В работе рассмотрена и решена двухточечная граничная задача оптимального управления. Произведено сравнение поведения ННК и ЧНК, учитывая то, что последняя стремится максимизировать прибыль, а ННК, кроме этого, стремится достичь еще других целей.

A MODEL OF A NATIONAL OIL COMPANY

The article considers a model of the operation and development of a National Oil Company (NOC). Our goal is to suggest and analyze systematic differences in the behavior of a NOC as compared with a shareholder-owned international oil company (IOC). The two-point boundary problem of optimal control is analysed and solved in work. We compare the behavior of an NOC with an IOC, the latter of which we assume aims to maximize profits.

1. Бурлака В. Сучасні тенденції на українському ринку нафти і нафтопродуктів / В. Бурлака // Діловий вісник. – 2009. – № 4. – С. 14-15.
2. Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.naftogaz.net/
3. Hartley P. A Model of the Operation and Development of a National Oil Company [Text] / Peter Hartley, Kenneth B. Medlock. — Huston: Rice University, 2007.
4. Pytlak О. Numerical methods for optimal control problems with state constraints / О. Pytlak. —N.Y.: Springer-Verlag, 2007. – 24 p.
5. Пантелеев А. В. Методы оптимизации в примерах и задачах: Прикладная математика для втузов / А.В. Пантелеев, Т.А. Летова. — М.: Высшая школа, 2005. – 544 с.
6. Понтрягин Л.С. Принцип максимума в оптимальном управлении / Л.С. Понтрягин. — М.: Едиториал, 2004. – 165 c.